Sponsorlu Bağlantılar

Transaksiyonel Analiz Eğitimi Bileşenleri

Transaksiyonel Analiz Eğitimi Bileşenleri

Transaksiyonel analiz uygulamaları temelde üç bileşenden oluşmaktadır. Transaksiyonel analiz eğitimi; ego durumları iletişim ve transaksiyonlar çerçevesinde verilmektedir. Bu temel ilkeler transaksiyonel analizin insan davranışlarını ve ilişkilerini anlama noktasında kullandığı pek çok alanı kapsamaktadır. Bu da aile danışmanlığı, kişisel gelişim psikoterapi ve iş ilişkileri gibi uygulamalarını içermektedir. İletişimde açıklık ve iletişim becerileri bu sayede öğrenilip pekiştirilmektedir.

İnsanların kendi iç dinamiklerini bu şekilde fark etmeleri önce kendileri sonra çevrelerindeki insanlar için faydalı bir tutumdur. İçgörü ve farkındalıkla birlikte çalışıldığında kişilerin ilişki dinamikleri de düzelmektedir. Kişilerin davranış dinamiklerinin okunabilmesi, beklentilerin anlaşılarak ilişkilerin stratejik olarak yönetilmesi farkındalığı bu şekilde edinilmektedir. Çocuklukta yazılan senaryoların kişiliği nasıl etkilediği bu eğitimin insana sağladığı katkılardandır.

Eğitim Alanı Açısından Transaksiyonel Analiz Eğitimi

Bireyin yetişkinlik durumunu güçlendirip özerklik kazanmak ve bunun devam ettirilmesi belki de transaksiyonel analiz eğitimi sonucu insanların kazanabileceği bir farkındalık denebilir. Bireyin kendi hayatında iletişim becerileri kazanması ve böylece sosyal hayata ve iş hayatına daha fazla adapte olması bu eğitimlerin ne kadar etkili olduğunun göstergesidir.

Transaksiyonel analiz eğitimi şu şekillerde eğitim açısından kullanılmaktadır;

  • Eğitim modelleri
  • İşlemsel analizin benlik saygısı
  • Öğrenci motivasyonu
  • Personel ve öğrenci moralini yükseltmek
  • Ebeveyn-öğretmen tutumu
  • Davranış yönetimi

Bu şekilde kişisel yetkinlikleri artırmak ve insan ilişkilerini olumlu yönde düzenlemek noktasında Uyumlu Yaşama Akademisi çalışmalar yapılmaktadır. Geçmişteki yaşantılara dayanarak şu anki kararları insanların nasıl verdiğini bu eğitimle değerlendirmek daha profesyonel olmaktadır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu