Stablecoin nedir?

Stablecoin, genel olarak değerinin tamamen başka bir para birimi ya da başka bir varlığa eşitlenmiş olan kripto para türlerinden biridir. Bu kripto para türü ile değeri dolara, başka bir kripto paraya, herhangi bir değerli metale sabitlenebilir. Diğer bilindik kripto para birimlerinden tam olarak farkı Stablecoin’lerin yatırımcılar tarafından fonlarını değişken piyasa koşullarından koruma amaçlı alternatif bir yol sunmalarıdır. Stablecoinlerin hemen hemen hepsi bir teminata bağlı olarak çalışır. Yani bunu açıklamak gerekirse, dolaşımda bulunan toplam Stablecoin adedi, bağlı bulunduğu değer revervine denk olabilecek bir şekilde ayarlanmıştır. Örneğin, Amerikan dolarına bağlanmış bir stablecoin mevcut ise ve bundan 1 milyon adet bulunuyorsa, dolaşımda yer alan 1 milyon adet Amerikan dolarının bulunmasının zorunlu hale getirilmesi sağlanmıştır.

Stablecoinlerin çalışma prensiplerinin çeşitliliğine göre üçe ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunlar:

Fiat teminatlı stablecoinler

Adından anlaşılacağı gibi Fiat Teminatlı Stablecoinler, Euro dolar, pound gibi para birimlerince desteklenmektedirler. Bu birimler için belirli adette çıkartabilmek için, üreticilerin teminatı aynı oranda rezerv olarak bulundurması esastır. Bu rezervler bağımsız olarak saklanma görevi teşkil eder ve özel olarak muhafaza edilir. Gerekli kurallara uyulup uyulmadığını gözlemlemek için belirli aralıklarla denetlemeye tabidir.

Kripto teminatlı stablecoinler

Kripto Teminatlı Stablecoinler, değeri diğer kripto para birimince sabitlenmiştir. Bu koşul, temel olarak esas alınacak varlığın aynı zamanda bir kripto para birimi olduğunu da gösterir. Teknik olarak ifade etmek gerekirse, fiyat değişikliği bu işlemler için temel bir sorun teşkil etse de aşırı teminatlanma durumlarının çözümlenmesi sağlanabilir. Bu koşul, kripto paranın rezervlerinde piyasa volatilite durumunda azaltılırken merkeziyetsizlikten faydalanılarak denge sağlanabilir.

Teminatsız stablecoinler

Bu teminatsız stablecoinler, aynı anda Algoritmik stablecoinler olarak da isimlendirilir. Herhangi bir rezerve bağlılıkları bulunmaz. Bu varlıklar merkez bankası ve türevleri gibi çalışan mekanizmalarca elde edilmektedir. Bunların kontrollerinin sağlanabilmesi için akıllı sözleşmelerin kullanılması gereklidir. Genel fiyat istikrarının korunabilmesi için, piyasa fiyatının altına düşmesi halinde satılır, tam tersi durumlarında da alınır.

Stablecoinler, yatırımcıları için birçok avantajı da beraberinde getirir. Bunların en önemlisi yüksek hızlı ve düşük ücretli günün her anında işlem gerçekleştirebilmek sayılabilir. Yatırımcıların bu nedenlerle dahi pek çok defa stablecoin işlemini yaptığı bilinmektedir.