Özel olarak kripto para madenciliği nedir ve en temel olarak kripto para madenciliği nasıl yapılır? Gelin bu sorulara açıklık getirelim.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliğinin birkaç farklı yolu bulunur.

  • CPU Madenciliği
  • GPU Madenciliği
  • Asic Madenciliği
  • Bulut Madenciliği

CPU madenciliği nedir?

CPU madenciliği, bilgisayarınıza çeşitli birkaç program kurarak gerçekleştirebildiğiniz bir yöntemdir. Bu programların kurulumu sonrasında madenciliğe kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Ancak CPU madenciliği günümüz koşullarında oldukça zorlaşmasından dolayı pek tercih edilmemeye başlandığı söylenebilir. Kullanmadığınız bir bilgisayar ile bunu uygulayacak olsanız dahi, bilgisayarınızın sürekli yüksek performans açık kalacağı ve yorulacağı için hem bilgisayarınıza hem de bulunduğu yere ciddi rahatsızlıklar verebilmesi söz konusu.

GPU madenciliği nedir?

Piyasa genelinde en çok tercih edilip bilinen kripto para madencilik yöntemlerinden biri de GPU madenciliğidir. GPU Madenciliğinin diğer madenciliklere kıyasla bu kadar fazla tercih edilmesi ve hemen hemen herkes tarafından bilinmesinin en temel sebebi, maliyetinin düşük olmasına kıyasla verimliliğinin yüksek olmasıdır. Ancak günümüz koşullarında ekran kartı bulmanın, bulunsa da ucuza mal etmenin neredeyse imkansız olması sebebiyle ciddi zorlaştığını söyleyebiliriz.

Bulut madenciliği nedir?

Bulut madenciliği, son dönemlerin oldukça gözdesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntem ile temel olarak GPU madenciliği yapan bir şirket ya da kişilerin halihazırda sahip oldukları kripto para madencilik ekipmanlarını sizlerin kiralamasıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu sistem de popülerliğinin artmasıyla birlikte gittikçe zorlaşmaktadır.

Bu sistemde dilediğiniz zaman kiralama işlemine başlayıp kazanç elde edebiliyor ve masraflarınızın düşülmesinden sonra da kalan kripto paralar cüzdanınıza aktarılabiliyor. Bu tip şirketlerin güvenli olduğundan son derece emin olunması gerektiği konusunda ciddi uyarılarda bulunmakta fayda var.

Asic madenciliği nedir?

Asic madenciliği, CPU ve GPU’dan daha fazla kripto para üretimi yapabilecek bir alt yapıyı barındırır. Ancak sahip olunan kişisel sistemler sebebi ile kripto para dünyası açısından dengeleri sarsıcı bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Asic madenciliği güçlü bir yapıya sahip olmasının yanında bu madencilik türünün yasaklanması için ciddi olarak bir baskı olduğunu da söyleyebiliriz.

Asic madencilik sistemi diğer madencilik sistemlerinden çok daha fazla kripto para üretimi sağlar. Bu üretim de kripto para birimlerinin ilerlemesi açısından olumsuz etkiler teşkil eder.