Merkezi olmayan finans, yani DeFi sistemi gelişim gösterdikçe geleneksel olmayan token ve kripto para birimlerinin çeşitliliği de ortaya çıkıyor. Blockchain tüm veri güvenilirliği ve değişmez yapısıyla yeni yeni fikirlerin hayat bulduğu bir ortam sundu.

Geçtiğimiz yıl özel olarak değiştirilemeyen token kavramı çokça karşımıza çıktı. Kripto para piyasalarına hakim olan bir kişi dahi NTF nedir, ne işe yarar gibi soruları anlamak için araştırmaya başladı.

Değiştirilemez token nedir? NFT nedir?

NFT, blok zincir sistemi üzerinde şifrelenmiş benzersiz tokenlar anlamına gelir. Herhangi bir token veya geleneksel para biriminden apayrı çalışan NFT, mülkiyet hakkının mutlak olduğu ve tamamen benzersiz, değiştirilemez bir varlık olarak karşımıza çıkar.

Basit bir tabirle, benzersiz olarak tanımlanan, değiştirilemeyen ve orjinallik üzerine farklı değerler üzerinde üretilebilir.

Çok basit bir örnekle bunu açıklayalım. 200 TL’lik bir banknotumuzu başka herhangi bir 200 TL’lik para ile değişmemiz haliyle mümkün olur. Çünkü geleneksel paralar birbirleri yerine kullanılabilen değerlerdir. Banknotun üzerinde yer alan seri numarasının değeri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Aynı örneği kuyumcu üzerinden alınan altın için de düşünebiliriz.

Bu düşünceyle herhangi bir kripto para birimi için de aynı şey söz konusudur. Herhangi bir bitcoine sahip olmanız ve bunu başka bir bitcoin ile takaslama olanağınız bulunur.

NTF nasıl çalışır?

Benzersiz tokenlar, genel olarak koleksiyoncular ve mük hakkı gibi alanlar üzerinde kullanımı olanaklıdır. Herhangi bir sanat eseri, dijital eser veya çevrim içi oyunlar üzerinde benzersiz dijital öğe gibi formlarda üretildiği görülmektedir.

İlgili sanat eserinin telif hakkı için bir NFT kullanımı her geçtiğimiz gün daha da fazla artmaktadır. Herkesin bildiği Rick and Morty dizisi adına üretilen dijital bir sanat eserinin mülkiyet hakkı 150 bin dolar üzerinden satışa sunulduğuna tanık olduk.

NFT standartları nelerdir?

Değiştirilemez, benzersiz token oluşumu sürecinde genel olarak iki standartlardan biri kullanılır. Bunlar ERC-721 ve ERC-1155 standartlarıdır.

ERC-721 standardı ile üretilen benzersiz tokenlar, genel olarak açık arttırma platformlarında satışa sunulan ve kripto para borsalarında alınıp satılması pek gerçekleştirilmeyen NFT’lerdir.

ERC-1155 standardı ile üretilen NFT’ler ise, belirli dijital sınıf varlıkları oluşumuna olanak tanıdr. Bu standart ile, özel olarak dijital oyunlar üzerinde dijital tokenlar oluşturup bunların dönüşümü sağlanabilir.