Kripto paraların hızla hayatımıza girmesi ile hayatımıza giren bir kavram da madencilik oldu. Coin madenciliği aslında sayısal işlemler yapmaktan ibaret bir mesele. En basit tanımı ile kripto para cüzdanları arasındaki işlemleri onaylama, bu transfer işlemlerinin bilgilerini saklama işlemine kripto para madenciliği veya coin madenciliği deniliyor. Bu işlemleriniz karşılığında da kullanıcılardan kesilen komisyonu diğer madenciler ile paylaşarak gelir elde edebiliyorsunuz.

Coin madenciliği yapmak mantıklı mı?

Maalesef bu sorunun net bir cevabı yok. Kazacağınız coine (BTC, ETH, Raven vb.), yaşadığınız bölgedeki elektrik fiyatına, elinizdeki bilgisayar (ekran kartı veya mining cihazı) sayısı ve elektrik tüketimine göre bu durum değişebilmektedir. Benim size önerim madencilik yapmadan önce mutlaka elinize kâğıdı kalemi alıp elektrik giderim ne olur, piyasa düşerse ne yaparım diye tek tek hesap yapmanızdır. Kripto para madenciliği gün geçerek zorlaşmakta ve gelirler düşmektedir. Bunun yanında son günlerde piyasanın da çok oynak olması ve elektrik fiyatlarının da zamlanmış olması nedeni ile mantıklı olmaktan çıkmaya başlamıştır. Yine de elinizde çok eski tarihte alınmış ekran kartları varsa bu durumda mantıklı duruma gelebilir. Tabii burada iş size düşüyor oturup tek tek hesap yapmanız gerekiyor. Ekran kartlarını kaça alacaksanız, kaç günde ne kadar üretim yapacaksanız, ürettiklerinizi kaçtan satacaksınız, elektrik parası ne kadar gelecek, ekran kartlarını ikinci elde kaça satabileceksiniz tüm bunları hesaplayarak mantıklı olup olmadığına sizin karar vermeniz gerekmekte.

Bunun yanında asla bu işlere kredi çekerek, borç alarak veya acil ihtiyacınız olan bir para ile girmeyin. Kripto para borsaları anlık olarak dalgalana bilmekte. Bu nedenle bir anda elinizdeki parayı kaybede bilir ve zarara geçebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak asla acil ihtiyacınız olabilecek bir para ile veya borçla bu işlere girmeyin.