Kripto para piyasalarının doğuşunun temeli olan Bitcoin, ilk üretilmesinden bu güne kadar kripto para piyasalarının en büyük oyuncusu olmuştur. Güncel piyasalarda 10 bin civarı kripto para birimi bulunur. Tüm diğer 10 bin kripto paranın olmasına rağmen Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin önüne hiçbiri geçememiştir.

Bitcoin dominance nedir?

Bitcoin’in piyasa değeri, tüm kripto para birimlerinin toplam oranına Bitcoin Dominance olarak ifade edilir. Bitcoin Dominance oranı, yatırımcılar için aynı şekilde diğer göstergelerin başlı başına bir veriye ulaşmak için yeterli olmadığı gibi, bu oranın da stratejinizi belirlemek için tek başına yeterli bir konuma sahip olmadığını söyleyebiliriz. Ancak piyasa koşullarını ve piyasa seyrinin nasıl şekilleneceği gibi bir takıp koşullar hakkında fikir verebilir. Ayrıca verilerin 2013 yılından bugüne kadar da kayıt altına alındığını söyleyebiliriz. Ve tüm verilere göre Bitcoin dominance oranının her geçen gün git gide azaldığı da gözlemlenmektedir.

Bitcoin dominance ne ifade eder?

Bitcoin fiyat değişimi yukarı yönlü olması, daha fazla yatırımcı çeken işlem hacimlerinin artmasına sebep olur. Bu ilerleyişe bağlı biçimde diğer kripto para değerlerinde herhangi bir artışın oluşmaması durumunda, Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyetini arttırması olarak ifade edilir.

Olası bir durumda Bitcoin’e olan piyasa talebinin azalması halinde, fiyatların düşmeye başlaması kripto para piyasalarına korku endeksinin artmasıyla karşılık verilmiş olursa diğer kripto para birimlerinde de azalmalar görülmesine sebep olacaktır. Bu koşulda da Bitcoin’in piyasa değeri artış sağlamış ve Bitcoin Dominance oranında yükseliş gerçekleşmiş olur.

Kimi koşullarda da Bitcoin fiyatlarının yataya geçmesi durumunda, Bitcoin’e olan talep azalacaktır ve konsolide fiyat güveni ile para akışı diğer altcoinlere kayacaktır. Bu diğer altcoinlere yönelme durumunda ise Bitcoin Dominance oranında düşüşler görülecektir.

Dominansın artması, yatırımcıların Bitcoin dışında bulunan altcoinlerdeki yatırımlarından çıkış yaparak Bitcoin’e yönelmesi anlamını ifade eder. Bu koşul, dominans etkisini belirli düzeyde arttırır. Ve altcoinlerdeki fiyatların düşmesiyle piyasa değerlerinin azalmasına sebep olur.

Bitcoin Dominansce oranının düşmesi demek, yatırımların kripto para birimlerinde kalması halinde diğer kripto para birimlerinin tercih ediliyor olduğunu gösterir. Böyle bir yatırım yönelmesi altcoinlerde ciddi anlamda fiyat artışlarının yaşanmasına neden olur. Bu durum piyasalarda Altcoin boğa koşusu olarak adlandırılmaktadır.