BTC olarak kısaltılan bitcoin, dijital para alanında bir kripto paradır ve şu an Dünya üzerinde yaklaşık 20 milyona yakın üretilmiştir.

Piyasa değerinin yaklaşık 200 milyar dolar üzerinde olduğu tahmin edilen Bitcoin, 2009 yılında açık kaynak kodlu bir yazılım olarak piyasaya sürülmüştür.

Herhangi bir merkeze ya da kişiye bağlı olmadan bitcoin ağında olan kişiler tarafından birbirlerine transfer edilebilen bir para olduğundan takibi mümkün olmadığı yönünde açıklamalar mevcuttur.

Blockchain adı verilen herkesin görebildiği elektronik bir deftere kaydolan işlemlerin takibi sadece cüzdan id’leri ile yapılabilir fakat cüzdan id leri takip edilemez.

Satoshi Nakamoto (SAmsung, TOSHIba, NAKAmichi, MOTOrola markalarından esinlenerek oluşturulan bir takma isim olabileceği de dillendiriliyor.) takma ismini kullanan kişinin veya kuruluşun icat ettiği bu para biriminin maksimumum üretimi 21 milyon Bitcoin olarak sınırlandırıldı.

Günümüzde yaklaşık 20 milyon Bitcoin üretilmiştir.

İlk transfer Satoshi Nakamoto ile Kriptograf Hal Finney arasında gerçekleşmiştir. Bilinen ilk alışveriş ise bir pizzacı ile yapılmış ve bir pizza için 10 bin bitcoin ödenmiştir (22 Mayıs 2010)

Bitcoin üretme işlemine madencilik (mining) , para üreten kişilere de madenci adı verilir.

Genellikle üst düzey ekran kartları ile matematiksel işlemler yapılarak üretilen Bitcoin, bloklardan oluşmaktadır. Oluşturulan ilk bloğun adı “Genesis Block”tur .

Ağa katılan ve blok üretimini yapan madenciler bir teşvik sistemine tabi tutularak hem üretim yapar hem de kazdıkları bitcoinleri piyasaya sürerek gelir elde etmiş olacaklardır. 21 milyon olarak sınırlandırılan Bitcoin, sınırına geldiğinde üretim duracaktır.

Bitcoin ile yapılan işlemlerin baştan sona kadar şifrelenmesi sayesinde güvenilir bir ödeme yöntemi olarak bilinen bitcoin ‘in en büyük avantajı basit olmasından ziyade takip edilebilir olmaması yapılan transferlerin banka ya da devlet kurumları tarafından bilinmesinin önüne geçer.

İllegal işlemler ve kara para aklama konusunda kullanımı ise bitcoin’in dezavantajlarından bir kaçıdır. Bitcoin’in fiyatının belirlenmesi arz talep ilişkisine bağlıdır.

Bitcoin’in üretiminin sınırlandırılması sebebiyle talep arttıkça fiyatın da yükseleceği tahmin edilmektedir.